Kdo bude Vaším partnerem při úspěšném zvládnutí učiva?

Mé zkušenosti s výukou

Jmenuji se Iva Pavlová a od roku 2001 pracuji jako lektorka angličtiny a italštiny. Vyučovala jsem v Praze pro několik jazykových škol, mj. Lingua Viva, EDUCO nebo Channel Crossings (zde již několik let na plný či částečný úvazek). Mám zkušenosti s výukou studentů všech věkových kategorií - od předškoláků po seniory (mému nejstaršímu studentovi bylo přes 70 let). Vyučuji jak individuálně, tak ve skupinách (až 12 studentů), mám za sebou několik intenzivních kurzů a jazykových táborů pro základní školy. Věnuji se i výuce prostřednictvím programu Skype a také e-learningu. Při individuální výuce s každým studentem definujeme jeho problémy, cíl a způsob, jak ho dosáhnout. 

 

Učebnice přírodopisu pro 6. a 7. ročník ZŠ v angličtině

V jazykové škole Channel Crossings jsem se v letech 2014 a 2015 spolu s dalšími 14 autory podílela na projektu jazykových učebnic CILS financovaném z prostředků evropských fondů. Jsem autorkou anglické učebnice přírodopisu pro 6. a 7. třídu základních škol. Kniha má být hravou výukou, celou knihou se prolíná dobrodružný příběh vyprávěný komiksovou formou. Moje učebnice je uceleným výukovým materiálem (učebnice + pracovní sešit + poslechové CD + příručka pro učitele + stolní hra + interaktivní internetová platforma). Více informací o tomto jedinečném projektu naleznete na https://clil.openschool.cz/.

 

Výuka přes skype

Po narození první dcery jse mi nechtělo vzdávat se výuky, ale jelikož jsem bydlela v Nymburce a všichni mí studenti byli z Prahy a okolí, nebylo možné realizovat výuku fyzicky. Navrhla jsem tedy výuku přes skype a návrh slavil úspěch. S některými z nich se takto učíme již pět let a z jejich reakcí vím, že tento způsob výuky téměř plnohodnotně nahrazuje fyzickou výuku. Navíc je levnější i časově méně náročnější, a je výbornou průpravou na zvládnutí komunikace po telefonu, které se mnoho studentů bojí.
Během "skypové" hodiny zapisuji studentům vše do chatu, student pouze mluví. Po skončení hodiny si student zápisky vytiskne, případně s nimi může dále pracovat. 

 

E-learning a tvorba vlastních materiálů

Vzhledem k tomu, že jsem začínala výukou italštiny, ke které bylo opravdu málo výukových materiálů, začala jsem si cvičení a hry vytvářet sama. Postupně jsem zjistila, že mě tato činnost baví téměř stejně jako vlastní výuka (což se mi potvrdilo i při psaní učebnice přírodopisu). V angličtině je sice nabídka výukových materiálů nesrovnatelně lepší, chyběly mi ale materiály k procvičování slovní zásoby. Postupně jsem také začala vytvářet poslechové výukové materiály založené na principu procvičování a opakování. Moje poslechové materiály jsou proučené a odzkoušené mnoha studenty s převážně nadšeným hodnocením.